2 Nisan 2012 Pazartesi

zerk


B: benim abim dişlelini fılçalama dedi

B: benim abim memeğini yeme dedi.

N: kim senin abin ?
B: abim işte
N: adı ne abinin?
B: hıııım hııımm Berk Berk Berk (kısık sesle düşünüyor)
B: Zerk Zerk benim abimin adı...

Ailecek koptuk, kendi ismine en uygun ismi düşündü, buldu ; Zerk...

B: tamam
N: ne tamam ?
B: memek yemiyecekmişim
N: nasıl yani, doydun mu ?
B: hayıl öle dedi
N: kim dedi ?
B: canım öle dedi.

Canı öyle istemenin Berkçe versiyonudur.


Cumartesi günü babamın doğumgünüydü. Son güne kaldı hediye işi. Berk'i annemlere bırakıp, hediye almaya gittik. Babama hediye aldıktan sonra, iç sesim hadi burdaki oyuncakçıya da bak dedi. İnanılmaz sevindik, aylardır aradığımız Eyzıl ve Girem'i bulduk. Biliyoruz, aslında Murat ve ben manyağız, kolleksiyon delisiyiz. Türkiye'de bulamadık diye kılal ve çiki Hayat'ım sağolsun e-bay dan sipariş verdim. Eyzıl ve Girem'i öbür ay sipariş verecektim. Bulunca delice sevindik.

Hayal ettim, sevinçten zıplayacak, yaşasııın kötü alabalal diyecek..

Bundan sonra yazacaklarım, 3,5 yaşında, bu yaşa yakın analara ders olsun, bu yaşta çocuğunuza şaka yapmayın, tecrübe ettim, tüm aile fertleri tarafından yuhlandım. Pişmanım, blog.

Eve girince, aklıma hinlik geldi. Amacım kötü değildi, sonunda sevinecekti. Elimdeki paketi Berk'e verdim, hadi dedim bunu dedeye vereceğiz, bizim ona hediyemiz. Kıyamam aldı paketi, ikiiii doğdummm dedeeee diyerek verdi paketi. Babam uyandı duruma. Ağır ağır çıkardı, ilk önce Eyzılı. Berk dondu kaldı.Suratında acı çeker gibi, şaşkın, üzgün bir ifade. Resmen yutkundu. Amaa onlalı ben istemiştim dedi.

Gremi de görünce, gitti koltuğa oturdu, gözler nemli... Annem şaka yaptım bunlar senin dedim. Sevinçten zıpladı önce ama sonra bir başladı ağlamaya, ama onlalı ben istemiştim. Annem senin, ben sana şaka yaptım. Dedeye bunu aldık.

Vermedi paketi dedesine, kendi açtı, güzelim gömleği yerlerde sürüdü. Durup,durup ağladı...

Ailemin tüm bireyleri, bana kötü kötü baktı. Sadece bakmadılar tabi, söylenip durdular.

Yaa sadece şaka yaptıydım, sonunda sevinecekti. "Aferin Nil, tebrik ederim." bunu deyip durdu ailem..Allahtan sonra annem bana şaka yaptı dedi de, ailem tarafından yine de cık cık cık densem de, günü kurtardık. İyi ki doğdun baba, iyi ki varsın, iyi ki benim babamsın...


Not: Pisst şipşakçı, kursa gidiyorsun biliyoruz, nerde lan pasta ? Bu nasıl poz yakalamak ?

25 yorum:

 1. Uzuuuun bir gülme efekti koy önce yorumumun en başına :))))
  Yok ben yuhlamayacağım arkadaşımı, nerden bileceksin öyle yapacağını, hem Berkim de şaşkınlığını atlatınca anlamış şakayı.
  Babacığına sizlerle birlikte sağlıklı uzun ömürler dilerim Nilim.
  Bir de ailenizin şipşakçısı, yol yakınken dönsün, boşa harcamasın bence zamanını :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaaa:))) Şipşakçı buraya yorum yazabilir, bizce mahsuru yok de mi:))

   Surat ifadesini tam yansıtamadım yazıyla, resmen üzüldü çocuum:)))

   Sil
  2. O zaman ben de üzüldüm şimdi. Vicdansız anne, nasıl yaptın bunu Zerk'in kardeşine?? :)
   Şipşakçı ne demek Nilim, adam fotoğrafçı, varsa hevesi tabiki yapmalı!!

   not: çok fena u dönüşü yaparım, maksat kimi okurlardan(!) tepki almayalım :)

   Sil
  3. Gülmekten yazamıyorum:)))) U dönüşünü seveyim:))

   Sil
 2. Nil doğum günü kutlu olsun babanın ,sevdikleri ile birlikte sağlıklı uzun ömürleri olur inşallah.Allah başımızdan hiç eksik etmesin onları...

  Zerk'in kardeşi Berk'i gözümün önüne getirdim yüreğim sızlamadı desem yalan olur?Sonuçta bir şaka,tatlıya bağlanmış mı:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayla teşekkür ederim,amin diyorum dileklerine...
   Sorma ya, içim sızladı, pişman oldum, ama şaka yaptım diye ortalarda dört döndüm. Bu biraz eşek şakası oldu,haaa şimdi hatırladım bak önce hatırlasam yazardım, hatta kendi kendime irdelerken Ayla'ya sorayım dedim. Cumartesi sabahı uyandık, yanıma geldi Berk. Şakalaştık oynadık yatakta. Hadi dedim kıyafetlerini getireyim, gittim odasına kıyafetleri aldım. Bir geldim odada yok, banyoya baktım yok, Berk neredesin diyorum ses yok. Salona baktım yok, mutfakta yok. Endişe ile bakınıyorum sesleniyorum tık yok.

   Sonra odaya geri döndüm bir çift gülen göz bana yatağın altından bakıyor...Ses yok. Ne yapıyorsun sen dedim. Saklandım bulamadın dedi. Ya sabır çektim. İçimden de hey Allahım ne güzel daha önce saklanınca yerini belli ediyordu, yeni dönem hayırlı olsun dedim. Yüreğim ağzıma geldi sabah sabah, bak hatırlasam anneme de söylerdim:) Ama o da beni kandırdı diye:)

   Sil
  2. Skor o zaman 1-1.Alacak verecek kalmadı:))Eray bir kere anneme bir de bana yaptı aynı şeyi. Kadın kalp hastası Eray Eray dedikçe hiç ses çıkarmamış annem dedi ki kriz geçiriyordum az daha.Aynen öyle yeni dönem hayırlı uğurlu olsun

   Sil
  3. Yaa,anneme hemen anlatayım o zaman, ortadan kaybolursa, saklanıyordur diye. Ama ben şaşkın bu yaa, saklanıyor ama belli ediyor dönemlerini daha şimdiden özledim o vakit Ayla..

   Sil
 3. Kıyamam ben sana Nil'im. Ben anlıyorum seni :)
  Çok şeker bir fotoğraf bu arada, babanın bakışına da bittim. Çok afacan :) HEr ikisinin de ellerinden öperim, Berk'i ayrıca ama bu kez en çok seni öperim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hah işte, de mi ama:)))

   Babam afacan bakışlıdır, Berk babama, yalamaz dede der. Dedene hediye alacağız, pasta alacağız diyorum, almayalım şımalıl diyor. O kadar afacandır babam, hangisi kaç yaşında bir aradayken çözemiyoruz, hangisine dur diyelim karar veremiyoruz.

   Tabi beni öp, gerçi en bi büyük Berk taraftarı olsan da beni öp beni:))) Ben de seni öperim:)

   Sil
  2. Hakşkatten de çok kötü olmuş.
   nasıl da ağlamış yakışıklım benim.
   nasıl yaptın bunu annesi?
   bir daha yapılmaz sanırım böyle şakalar.
   ben Fotoğrafı beğendim!
   neden kusur buluyorsunuz ki?
   olaya birde şuradan bakın;
   bu fotoyo her alanda kullanabilirsiniz.
   pasta olsaydı;
   aha işte bir yaşgünü daha kutlaması denilirdi.

   babanın ellerinden öperim.
   uzun ömürler dilerim.
   hepiniz çok güzel çıkmışsınız:)

   Sil
  3. Cüneyt ama yaaa, bir kere yahu bir kere benden yana ol...Olmamış hemşerim bu poz alla alla, gerçi pastalı olan da var bittabiii ama maksat olmamış demek:)) Kurs boşadır demek:)

   Ağladı ne yapayım,benim hayalim gibi davransaydı :P İyi be üzüldüm zaten ben de...

   Teşekkür ederiz efenim:)

   Sil
 4. Hep biz mi düşünecez uyumlu kardeş isimlerini. Hem sen düşünmüyor muydun kız olursa adı Renk olsun diye? Erkek için de Zerk işte :)hiç uğraşmazsın :)

  Şaka işine gelince benimki olsa vermezdi. Dur bakim dede diyerek kapardı elinden. Seninki pek bir duygusala bağlamış kıyamam. Aman zaten anneler ne yapsa çık çık lanır. laf sokmaya bahaneleri mi yok?

  Nil sen babanın kızıymışsın gibime geldi. Sanki ondan almışsın huylarını gibi. Pedere sizlerle birlikte nice yıllar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Di mi ama Nilhanım, Berk, Renk, Zerk :)))

   Hayır inan o an, ne olduğumu şaşırdım, bir de çocuma başkası yapsa bunu, hehee yıkardım ortalığı:)) adi miyim, ebet adiyim:)))

   Aynen babama benzerim, huy, tip, her türlü olumsuz yönünü de almışım:)))Annem ben doğmadan her akşam dua etmiş, babama benzeyeyim diye, çok aşıkmış. Şimdi hıh babasının kızı diyor:))

   Sil
 5. Nil;
  Baban yakışıklı adammış.Ellerinden öperim.
  Hınzır seni çocuğa niye öyle şakalar yapıyorsun:)
  Babacığının doğun gününü kutlarım ve uzun sağlıklı yıllar dilerim.
  nİL;
  Pul koleksiyonu felan yapsanıza ,gremi felan nedir yahu.Geleneklerimize sahip çıkalım lütfen:)
  sevgiler.
  PESTİLİ ÇIKMIŞ BİR DOMATESSUYU ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gezginim;

   çoook teşekkür ederim:)))

   De mi heeç, özentiyiz çok fena:P

   Domatessuyum, kıyamam sana...

   Sil
 6. Nice guzel yaslari olsun babanin Nil. Saglikla torunuyla gecirecegi uzun yllari olsun :)
  Saka ama olmamis annesi ya bana yapsan ben bile bozulurum yahu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolasın Gülçin :))

   Şakaydı ama ya:))) Aslında fanatikleri suçlu,şişirdiler beni, bu çocuk akıllı diye, düşünemedim anlamayacağını:P Nasılım, çamur gibiyim valla:))))

   Sil
 7. allahım nasıl tatlılar ya... ikisinin de ellerinden öperim.
  var ya sen yeminlen dayaklıksın, kızım el kadar bebeye şaka yapılır mı? var ya hem bevkim hem de zerkim travmaya girecek çıkaramayacaksın:P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya bi de gedin ya, nesi el kadar be, ömrümü yiyor o Bevkin:))

   Sil
 8. Doğum günü kutlu olsun babanızın,sağlıklı mutlu bir hayat dilerim ailesiyle birlikte, güzel bir poz yakalamış eşin, biz pastayı göremesekte:) Bazen çocuklarımızın ne tepki vereceğine adımız gibi emin olduğumuzu düşünüyoruz ve buyrun bakın işte olmuyor bazen, zor olmuş ama düzeltmişsin durumu. Berk ses uyumu konusunda titiz belli ki ikinci olursa isme dikkat Bence ismini Berk tatlısı seçsin, öperim gözlerinden oğlunun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolasın Fadişim,valla şu sıralar ikinciyi düşünemiyoruz,hayaldi,güzeldi ama Berk sabrımızı denemekte:)

   Dün Kipa'da artık ağlamak üzereydim, net bir şekilde burada otur(alışveriş arabası) kalkarsan kötü oluruz dedim. o sırada genç bir bayan üzüldü Berk'e, kıyamam dedi. Ben sinirimden ağlamak üzereyim, artist Berk boynunu büktü, tatlısın falan dedi kız, annem bana çok kızıyo, ben uslu duruyorum dedi.

   Kız bana kötü baktı, içimden birgün çocuğun olsun, böyle de bir günün umarım aklına bu bakışın gelir dedim.

   Bu akşam çok güzel pozlar yakalayan sevgili eşim kursta, geç gelecek, inan,şimdiden tırsıyorum. İnanılmaz aksi oldu Berk, söz dinlemiyor ve herşeye hayır diyor. Dün parka gittiler, ağlayarak geldi, Murat fena azarlamış, bakkalda sütleri almayacağız denilen sütleri yere atıp, fırlamış yola, araba geçerken,ömrümden ömür gitti diyor Murat, daha önce dur deyince duruyordu, araba görse elimizi tutuyordu,şimdi başının dikine gitme faslı başladı.yeminle iş yerinde dinleniyorum,o derece.

   Sil
 9. Hahha çok eglendim yine okurken.

  babacıga cok selam , nice yaslarını göresiniz birlikte .

  Zerkte bomba bu arada:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayat'ım:)) iletirdim ancak blogu bilmiyorlar:P aradı,selam söyledi derim:)))

   Sil
 10. Nil,babana benziyormuşsun :))
  Birlikte geçirdiğiniz nice yaşlar olsun.

  Bu arada bu inatlar ve hayırlar beni benden alıyor. O sakin gördüğün arkadaşın bile zıvanadan çıkıyor düşün sen gerisini..

  YanıtlaSil